Hov-Hov, forum pasem psov

PortalKazaloIščiRegistriraj sePrijava
Prijava
Uporabniško ime:
Geslo:
Avtomatična prijava ob vsakem obisku (priporočamo): 
:: Pozabil/a sem geslo
Kdo je z nami
Trenutno forum pregleduje 1 uporabnik :: 0 registriranih, 0 skritih in 1 gost

Noben

Največ obiskovalcev na forumu je bilo: 7, dne Tor Jan 05 2016, 21:42

Share

Airedalski terier

Go down 
AvtorSporočilo
airedale10
Čivava
Čivava
airedale10

Število prispevkov : 23
Starost : 20
Kraj : Il.B.

Airedalski terier Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Airedalski terier   Airedalski terier Icon_minitimeNed Dec 30 2012, 08:52

Airedalski terier (angleško airedale terrier), krajše mu rečemo kar airedale(c) izvira iz Velike Britanije, natančneje področja ob reki Aire. Uvrščen je v sekcijo 1 - veliki in srednje veliki terierji (3. FCI skupina). Pravijo mu tudi kralj med terierji, saj je namreč med vsemi terierji največji in ima prav posebne lastnosti. Ni pa prav tipičen terier. V preteklosti so ga uporabljali za mnogo različnih nalog: lov na vidre, glodalce, lov na divjad, v vojnah so airedalci prenašali sanitarni material in pošto... Samci so visoki od 58 do 61 cm, samice pa od 56 do 59 cm. Je rjave barve s črnimi ali ''grizzle'' lisami - v obliki sedla, dovoljena je manjša bela lisa na prsih. Dlaka je resasta. Stop ni zelo izrazit. Še vedno je zelo vsestranska pasma - uporabljajo se kot delavni (službeni) psi, primerni so za agility, dogfrisbee, rally obedience, reševanje, IPO (obramba, poslušnost, sledenje), ponekod se uporabljajo celo za lov... Kot za vse terierje tudi zanje velja, da so trmasti - to je za nekatere zelo slaba lastnost, ampak ob šolanju s pozitivno motivacijo se jo da ublažiti in obrniti sebi v korist (meni osebno je to všečna lastnost). Imajo lovski nagon, ampak še vedno se je precej izgubil, pri nekaterih terierjih veliko večji (isto je s trmo, če primerjamo airedala in nekatere druge terierje je airedale med manj trmastimi). Je zelo inteligenten in živahen, primeren je tui za psa čuvaja (pa ne mislim namesto alarmne naprave, ampak da ima dobre pogoje in veliko ukvarjanja). Je pravi družinski pes, zelo uživa v krogu družine, zato ni primeren za življenje izključno v pesjaku (za občasno bivanje, s primerno izolirano uto pa ni težav). Lajajo večinoma malo oz. samo ko je potrebno (ne za vsako nič). Nega je malo zahtevnejša - psa je potrebno trimati. Za ljubljenčka je dovolj na 3 mesece ali še več, razstavnega psa pa je potrebno trimati pred vsako razstavo, je tudi zahtevnejše. To večinoma opravijo vzreditelji, ali pa se sam naučiš (ti vzreditelji pokažejo), kajti frizerji baje tega ravno ne obvladajo. Potrebuje veliko gibanja, najmanj 3 sprehode, od tega vsaj 1 daljši.

Kratek opis sem napisala sama, precej stvari mi je povedal vzreditelj. Ta pasma je meni že nekaj let najljubša Smile in upam, da se mi predstavnica čez nekaj časa tudi pridruži.

Slovenske psarne (ne vem, če so vse, upam pa, da mi še v kratkem uspe izvedeti za vse tongue ) so:
Shadow of Aire
Airedance
Humulus Gens
Malham Cove
Red Nokomis
Must Be Magic
Ginger And Black
Čeprav Red Nokomis je na Hrvaškem, ampak vzreditelj je slovenec (si dopisujeva preko maila), Malham Cove tudi ne vem, če je Sloveniji, ampak vzrediteljica je slovenka, z Must Be Magic ne vem kako je, ker sploh ne odpišejo na mail in nimajo osvežene spletne strani, Ginger And Black že nekaj časa nimajo več spletne strani... ??? Meni je najljubša Red Nokomis in tudi Humulus Gens.

Psička s CACIB Ljubljana 2009 (iz Slovenije):
Airedalski terier P1010628

CACIB Maribor 2012 (niso bili iz Slovenije, mi je povedal lastnik rodovniško ime ampak sem seveda pozabila Shy ):
Airedalski terier Img0161

Jaz z Divo Humulus Gens v JH na CACIB Maribor 2012 (se opravičujem ker je napačno obrnjena fotografija):
Airedalski terier Img0167

Airedalski terier Img0182

Avtorica vseh fotografij sem jaz oz. moji starši. Smile
Nazaj na vrh Go down
http://rebeka-u.weebly.com/index.html

Airedalski terier
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1